تبلیغات
پرستاری - مانورهای غیر تهاجمی برای باز کردن راه هوایی

مانورهای غیر تهاجمی برای باز کردن راه هوایی

مانور  head tilt/chin lift و Jaw-thrust

این مانور ها دربیماران بیهوش انجام می شود،که در این بیماران تا حد زیادی امکان دارد راه هوایی فوقانی بر اثر برگشت زبان دچار انسداد شده باشد.براساس اینکه بیمار آسیب نخاعی دیده باشد یا نه،از یکی از این مانور ها استفاده می کنیم.در صورتی که احتمال بدهیم بیمار دچار آسیب نخاعی شده است باید از تکنیک Jaw-thrust استفاده کنیم ،در غیر این صورت از تکنیک head tilt/chin lift .

head tilt/chin lif :

 این تکنیک در بیمارانی که دچار کاهش سطح هوشیاری یا بیهوش کامل هستند و همچنین  در صورتی که دچار آسیب نخاعی نشده باشند اجرا می شود.
head tilt chin lift jaw thrust
روش انجام تکنیک:
بالای سر بیمار یا اطراف آن،روبروی سر بیمار قرار گرفته.یک دست را برروی پیشانی بیمار قرار داده و سررا به طرف بالا کج می کنیم(head-tilt) و همزمان با دست مخالف چانه بیمار رانیز بالا می آوریم (chin-lif).
به این صورت انسداد ایجاد شده که ناشی از برگشت زبان به حلق می باشد برطرف می شود.

Jaw-thrust:

 این تکنیک در بیمارانی با احتمال اینکه دچار آسیب نخاعی شده اند و همچنین دچار کاهش سطح هوشیاری یا بیهوش کامل هستند، اجرا می شود.
روش انجام:
در این مانور،بالای سر بیمار قرار میگیریم،به صورتی که فرق سر بیمار روبروی ما قرار بگیرد.دست های مان را از دو طرف سر بیمار به نحوی رو فک تحتانی بیمار قرار می دهیم،که انگشت شصت روی چانه و سایر انگشت ها در زاویه فک تحتانی بیمار قرار گیرد.به کمک چهار انگشت که در زاویه فک تحتانی قرار گرفته اند،فک بیمار را به طرف بالا آورده و همزمان با انگشت شصت چانه را به طرف جلو برده و دهان را باز می کنیم.
به این صورت انسداد ایجاد شده که ناشی از برگشت زبان به حلق می باشد ،در بیمار آسیب نخاعی برطرف می شود.

 

مانور انگشت حلقه ای

این روش برای خارج کردن اجسام خارجی یا ترشحات ازدهان بیمارانی است که یا دچار کاهش سطح هوشیاری و از بین رفتن رفلکس گگو سرفه شده اند یا کاملا بیهوش اند ، همچنین جسم خارجی با چشم غیر مصلح دیده می شود و تا حد زیادی پایین نرفته است.
روش انجام:
در این روش انگشت سبابه را به صورت مستقیم از یک گوشه وارد دهان کرده و سپس به صورت داسی شکل(کمانی،حلقه ای یا هر اسم دیگری که شما می نامید) از طرف دیگر بیرون می آوریم.به این صورت اشیاء خارجی همراه انگشت ما بیرون می آیند.

مانور Heimlich (فشار به زیر دیافراگم شکمی)

این مانور زمانی انجام می شود که راه هوایی فوقانی بیمار توسط جسم خارجی مسدود شده باشد.این جسم خارجی به حدی از راه هوایی پایین که با انگشت نمیتوان آن را در آورد،در واقع از تارهای صوتی نیز عبور کرده است.
این مانور در بیماران بیهوش و هوشیار انجام می گیرد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.در افراد چاق و یا باردار از این روش استفاده
نمی شود بلکه یک روش جایگزین است که آموزش داده خواهد شد.

هایم لیخ

 

روش انجام مانور:
بیمار هوشیارو ایستاده:پشت سر بیمار قرار می گیریم، اورا بغل گرفته به صورتی که دست هایمان را از دو طرف پهلو های بیمار عبور داده و جلوی شکم در ناحیه وسط فاصله ناف تا گزیفوئید به صورت مشت گره کرده قفل می کنیم،سپس این ناحیه را به صورت قوس به بالا محکم فشار می دهیم،همزمان به کمک بالا تنه،یک فشار رو به جلو نیز به بیمار وارد می کنیم،به این صورت جسم خاجی به بیرون پرتاپ می شود.
بیمار بیهوش یا کاهش سطح هوشیاری یا افتاده بر زمین:بر روی پاهای بیمار در ناحیه پایین شکم نشسته، دستان خود را در هم گره کرده و بر ناحیه وسط فاصله بین ناف تا گزیفوئید فشار مستقیم و قوس به زیر دیافراگم وارد می کنیم.
نکته۱: این روش را زمانی که شما تنها بودید و کسی پیش شما نبود،در صورت انسداد راه هوایی به وسیله جسم خارجی میتوانید با فشار بر ناحیه وسط فاصله ناف تا گزیفوئید با وسایل و اشیاء پیرامون (لبه صندلی و…) انجام دهید وخود را نجات دهید.
نکته ۲:در کودکانی که قد شما از آن ها خیلی بزرگتر است (کودکان کمتر از ۲۰ کیلو گرم یا کمتر از ۵ سال) و ایستاده نمی توانید مانور را انجام دهید، زانو زده و پشت کودک را به ساق پای خود بچسبانید و مانور را انجام دهید.
نکته ۳:این مانور در نوزادان و زنان باردار و افراد چاق نباید اجرا شود.

 

مانور های خاج سازی جسم خارجی در نوزادان(کمتر از ۱ سال):

Back blows:

Back blows—infant Chest thrusts—infant

روی یک جسم مثل صندلی نشسته و نوزاد را به صورت پشت و رو،روی ساعد یک دست،با تکیه بر ران خود قرار داده،سر نوزاد را  به سمت پایین مایل کرده و کل تنه را نیز مقداری به سمت پایین (۴۵ درجه) مایل می کنیم و با انگشتان دست سر و گردن نوزاد را حمایت نموده،در این هنگام با کف دست دیگر به بین دو کتف نوزاد ۵ ضربه ، به صورت قوس به پایین و بالا وارد می نماییم.

Chest thrusts:

پس از انجام ۵ بار Back blows ، در صورت عدم رفع انسداد،سریع نوزاد را چرخانده و به پشت،روی دست خوابانده،سر و گردن را با کمک انگشتان دست حمایت میکنیم،سپس با دو انگشت سبابه و میانی،درست زیر خط فرضی متصل کننده دو نیپل،در خط وسط،۵ بار عمل فشار بر قفسه سینه را تکرار می کنیم.
این مانور هارا پشت سر هم تا خارج سازی جسم خارجی تکرار می نماییم.

 

مانور Chest thrusts برای خارج سازی جسم خارجی در افراد چاق و زنان باردار:

adult chest thrusts

ایستاده:این مانور دقیقا شبیه مانور Heimlich می باشد با این تفاوت که مشت گره کرده خود را کمی بالا تر یعنی وسط خط فرضی متصل کننده دو نیپل قرار داده وفشار وارد می کنیم.
دراز کش:دقیقا شبیه Chest thrusts در نوزادان می باشد با این تفاوت که در بالغین هر دو دست خود را گره کرده و به صورت عمودی بر  وسط خط فرضی متصل کننده دو نیپل،فشار وارد می کنیم.(اثر بخشی در این حالت بیشتر است به علت تسلط بر بیمار)طبقه بندی: مطالب علمی پرستاری ،
برچسب ها: مانورهای غیر تهاجمی برای باز کردن راه هوایی، مانورهای باز کردن راه هوایی،

تاریخ : چهارشنبه 22 فروردین 1397 | 06:17 ق.ظ | نویسنده : احمد طاعتی | نظرات