تبلیغات
پرستاری - معرفی دارو : metoclopramide

متوکلوپرامید:
‎متوکلوپرامید داروی نام آشنا و پر مصرف برای درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ می باشد .
‎احساس تهوع اگرچه مشکلی شایع می باشد اما می تواند ناشی از علل مختلفی باشد .
‎متوکلوپرامید عموماً جهت تهوع ناشی از میگرن، پس از عمل جراحی یا تهوع ناشی از رادیوتراپی تجویز می شود .
‎علاوه بر اینها برای برطرف کردن تهوع در داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک می توان آن را تهیه کرد.
‎این دارو با کمک به تسریع حرکت غذا در دستگاه گوارش، تهوع را برطرف می نماید.

‎پیش از مصرف متوکلوپرامید :
- در افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۶۵ سال متوکلوپرامید باید با احتیاط بیشتری مصرف شود . چون در این سنین احتمال بروز عوارض ناخواسته بیشتر می باشد .
‎-در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
- در صورت سابقه حساسیت دارویی ( خصوصا به آنتی بیوتیک هایی مانند سیپرو فلوكساسین لووفلوكساسین افلوكساسین ،داروهای آرام بخش و داروهای تضعیف كننده ی اعصاب) به پزشک خود اطلاع دهید .
- در صورتی که مبتلا به آسم یا آلرژی (حساسیت به دارو ، غذا و...) می باشید، پزشک خود را مطلع نمایید .
- در صورت سابقه ی ضربان نامنظم قلب، مشکل گوارشی ( مانند سابقه ی زخم و خونریزی گوارشی )، مشکلات کبدی یا کلیوی، صرع، پارکینسون، تومور در غدد فوق کلیوی، مشکلات خونی به پزشک خود اطلاع دهید .
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

‎نحوه ی مصرف متوکلوپرامید:
- این دارو به صورت قرص ۱۰ میلی گرمی ، قطره ی 60mg/15ml و آمپول تزریقی موجود می باشد .
- متوکلوپرامید را دقیقا به صورتی که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. معمولا به صورت یک قرص ۱۰ میلی گرمی یا ۱۰ میلی لیتر شربت، سه مرتبه در روز تجویز می شود اما ممکن است مقدار مصرف تجویز شده برای شما متفاوت باشد خصوصاً در صورتی که از قطره خوراکی استفاده می نمایید، دارو را دقیقا به مقداری که تجویز شده، با قطره چکان مخصوص اندازه گیری نمایید .
- نوبت های مصرف روزانه را به فاصله های منظم ( هر۸ ساعت) مصرف نمایید .قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. بهتر است دارو را نیم ساعت قبل از غذا و یا هنگام خواب مصرف نمایید .
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

‎توصیه ها:
- در صورتی که این دارو را بدون نسخه از داروخانه تهیه می نمایید، در مورد مناسب بودن مصرف این دارو در شرایط خود، با داروساز مشورت نمایید .
- معمولا مصرف این دارو به صورت کوتاه مدت ( حداکثر تا ۵روز) تجویز می شود  لذا در صورت مصرف طولانی مدت حتماً تحت نظر پزشک باشید .
- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی دارید، درمانگر خود را از مصرف متوکلوپرامید مطلع نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
- در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ممکن است این دارو منجر به تغییر در سطح قند خون شما شود لذا قند خون خود را بیشتر کنترل نمایید .

‎عوارض شایع متوکلوپرامید:
- احساس سرگیجه یا خواب آلودگی از عوارض شایع متوکلوپرامید می باشد لذا تا برطرف شدن اثر دارو، از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
- در صورت بروز اسهال خفیف مصرف مایعات به مقدار کافی جهت بهبود وضیعت لازم است. اما در صورت طولانی شدن اسهال و یا همراه شدن با علائم دیگر به پزشک مراجعه نمایید .
- خشکی دهان ، لک های قرمز پوستی، حساسیت و درد سینه، ضربان قلب بالا و نامنظم شدن قاعدگی می تواند از عوارض این دارو باشد که در صورت بروز آن ها باید با پزشک خود مشورت نمایید .

‎عارضه ی نادر اما مهم:
- در صورت اختلال در حرکت یا بروز مشکلات در حرکات چشم ها و صورت فورا به پزشک مراجعه نمایید .

موارد مصرف متوکلوپرامید

متوكلوپرامید در درمان تهوع و استفراغ ناشی از جراحی یا شیمی درمانی، برگشت محتویات معده به مری، آهسته بودن تخلیه معده، جلوگیری از پنومونی ناشی از آسپیراسیون، سردرد عروقی، سكسكه مقاوم و فلج معده دیابتیك مصرف می شود.

مکانیسم اثر متوکلوپرامید

متوكلوپرآمید احتمالاً شل شدن عضلات صاف معدی ناشی از دوپامین را مهار می كند و بنابراین باعث تقویت اثرات كولینرژیك می شود. اثرات ضدتهوع دارو ناشی از افزایش آستانه فعالیت گیرنده های شیمیایی (CTZ) می باشد.

فارماکوکینتیک متوکلوپرامید

جذب متوكلوپرامید از دستگاه گوارش سریع است. متابولیسم آن كبدی و نیمه عمر دارو 6-4 ساعت است. زمان شروع اثر دارو از راه خوراكی 60-30 دقیقه، تزریق عضلانی 15-10 دقیقه و تزریق وریدی 3-1 دقیقه است. طول اثر دارو 2-1 ساعت است و دفع آن عمدتاً كلیوی است.

منع مصرف متوکلوپرامید

در صورت ابتلا بیمار به صرع، ‌خونریزی گوارشی، انسداد مكانیكی یا پرفوراسیون مجرای گوارش یا فئوكروموسیتوم نباید مصرف شود.

عوارض جانبی متوکلوپرامید

تغییرات فشار خون، تاكیكاردی،‌عوارض خارج هرمی و دیسكنزی، اسهال، سرگیجه، بیقراری، خستگی یا ضعف غیر عادی، از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخلات دارویی متوکلوپرامید

مصرف متوكلوپرامید باسایر داروهای مضعف CNS باعث تشدید عوارض سداتیو دارو می شود.

هشدار ها متوکلوپرامید

1. در صورت عیب شدید كار كلیه یا كبد باید با احتیاط مصرف شود.
2. در صورت عیب شدید كار كلیه یا كبد مقدار مصرف دارو باید به حدود نصف كاهش یابد.
3. احتمال بروز عوارض اكستراپیرامیدال در كودكان و سالخوردگان وجود دارد.

توصیه های دارویی متوکلوپرامید

1. تزریق وریدی متوكلوپرامید باید به آهستگی و طی 2-1 دقیقه انجام شود.
2. شكل خوراكی دارو باید 30 دقیقه قبل از هر وعده غذا و موقع خواب مصرف شود.

دارو های هم گروه متوکلوپرامید


مصرف در بارداری
B :
May be acceptable. Either animal studies show no risk but human studies not available or animal studies showed minor risks and human studies done and showed no risk.

No association was observed between exposure to metoclopramide during pregnancy and an increased risk of birth defects, spontaneous abortion, or stillbirth, according to results of a large, register-based study [JAMA 2013 310(15)]; other studies have also shown no association with first trimester use and major congenital malformations [N Engl J Med 2009 360(24)] Lactation: Drug crosses into breast milk; use caution; concern may be warranted according to American Academy of Pediatrics
منبع : سایت دارویاب http://www.darooyab.irطبقه بندی: معرفی دارو، مطالب علمی پرستاری ،
برچسب ها: بیاریها، معرفی دارو، پلازیل، متوکلوپرامید، تهوع،

تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1396 | 10:55 ق.ظ | نویسنده : سعید سامان | نظرات