تبلیغات
پرستاری - همه چیز در مورد ماسک ها (medical face mask)

اول اینکه: ماسک های کاغذی اثر بخشی کافی برای زدودن ذرات معلق در هوا را ندارند.

یک فوق تخصص بیماری های ریه گفت: استفاده از ماسک برای بیماران قلبی و تنفسی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند بلکه در شرایط حساس و افزایش آلودگی هوا نیز توصیه می شود.

دكتر ابوالحسن حلوانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، گفت: ماسک های کاغذی اثربخشی کافی برای زدودن ذرات معلق را ندارد با وجود این در صورت در دسترس نبودن ماسک های فیلتردار استفاده از ماسک های کاغذی هم می تواند مفید باشد.

وی در ادامه گفت: ماسك های کاغذی پس از هر ۲ تا ۴ ساعت کارآیی خود را از دست می دهند و بهتر است که این ماسکها بعد از این مدت زمان استفاده تعویض شوند.

این فوق تخصص بیماری های ریه خاطرنشان کرد: بهترین ماسک برای جلوگیری از ورود عوامل عفونی به دستگاه تنفسی ماسک N۹۵ است و برای ذرات معلق نیز ماسک فیلتردار بهترین ماسک است.

وی افزود: استفاده از ماسک برای بیماران قلبی و تنفسی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و حتی در مواردی که آلودگی هوا افزایش می یابد استفاده از ماسک برای این افراد الزامی است.

آیا ماسک های کاغذی از آنفلوانزا جلوگیری می کنند؟

اگر یك آنفلوانزای شدید و مقاوم شیوع پیدا كند، ماسك‌های كاغذی كه در حال حاضر در تمام داروخانه‌ها در دسترس قرار دارند، قادر به حفاظت شما دربرابر ابتلا به این بیماری نخواهند بود.

این واقعیت ناامیدكننده‌ای است كه محققان آن را اعلام كرده‌اند. در واقع باید گفت دلیل علمی مشخصی پشت این قضیه وجود ندارد. با این‌حال، محققان سخت در تلاشند تا پاسخی برای این پرسش بیابند كه آیا استفاده از ماسك برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا مفید است یا نه؟

كتر مایكل بل، یكی از كارشناسان مركز پیشگیری و كنترل بیماری های آمریکا می‌گوید:«ما نمی‌خواهیم مردم این ماسك‌ها را از سر بی‌میلی و برای رفع تكلیف استفاده كنند. در واقع توصیه عمومی پرهیز از مواجهه با بیماری است.» اما چنین چیزی عملاً غیرممكن است.

بنابراین مركز پیشگیری و كنترل بیماری ها استفاده از یك ماسك ساده جراحی را در شرایط زیر توصیه می‌كند:

- در صورتی كه شما كاملاً سالم هستید و باید در مكان های شلوغ و پر ازدحام رفت و آمد كنید.

- بیمار هستید و احتمال می‌دهید كه ممكن است با یك فرد سالم، تماس نزدیك داشته باشید مثل اعضای خانواده.

- شما با فردی زندگی می‌كنید كه بیمار است، گرچه بیماری در مراحل اولیه است و شما هم به ناچار باید بیرون از منزل رفت و آمد داشته باشید.

اما چرا استفاده از ماسك در فهرست مركز پیشگیری و كنترل بیماری ها قرار ندارد؟

دكتر گربردینگ پاسخ می‌دهد:«ماسك می‌تواند جلوی برخی ذرات معلق حاوی ویروس كه به واسطه عطسه و سرفه ایجاد می‌شود را بگیرد.

اما اینكه قطرات معلق بزرگ حاوی ویروس یا قطرات كوچك‌ كدامیك خطرناك ترند، چندان واضح نیست.

به علاوه ماسك‌های ساده جراحی فقط قطرات معلق بزرگ را فیلتر می‌كنند و ماسك‌هایی كه فیلترهای قوی دارند، در دسترس همه قرار ندارند.»

به‌علاوه یكی از نگرانی‌های مركز پیشگیری و كنترل بیماری ها، القای حس اعتماد به نفس و امنیت كاذب به مردم است، یعنی مردم به اشتباه فکر کنند که با زدن ماسک دیگر بیمار نخواهند شد یا کسی را بیمار نخواهند کرد؛ مثلاً یک بیمار به واسطه یك ماسك معمولی كه درست هم روی صورتش قرار داده، به‌جای اینكه در خانه استراحت كند، سر از ایستگاه مترو در می‌آورد!

توجه به این نكته ضروری است كه آنفلوانزا صرفاً از راه هوا منتقل نمی‌شود. فرض كنید بیمار هنگام عطسه یا سرفه دستش را جلوی دهان و بینی می ‌گیرد، بعد با همان دست دستگیره در یا میله اتوبوس را لمس می‌كند. حال اگر شما آن دستگیره یا میله را لمس كرده و سپس دست خود را به دهان یا بینی تان بزنید، در معرض همان عامل بیماری زا قرار گرفته اید. به‌نظر می‌رسد توصیه‌های مركز پیشگیری و كنترل بیماری ها با توجه به تحقیقات جدیدتر در زمینه استفاده از ماسك، تغییر خواهد كرد.

دكتر بل پیشنهاد می‌كند:«اینكه فردی از داشتن چند عدد ماسك در منزل احساس راحتی خیال می‌كند، اصلاَ قضیه غیرمنطقی نیست، به‌شرطی كه از آنها به‌ شكل صحیح و به جا استفاده كند.»

انواع ماسک ها

ماسک تک لایه یک‌بار مصرف

این ماسک‌ها از الیاف بافته نشده تشکیل شده که با منافذ ریز در الیاف مانع ورود ذرات به آئروسل می‌شود و چنانچه افراد سابقه آلرژی را به الیاف نبافته دارند باید از استفاده از آن خودداری کنند. حداکثر مدت استفاده این نوع از ماسک‌ها دو ساعت است.

ماسک دو لایه یک‌بار مصرف

از دیگر انواع ماسک‌های مورد تایید وزارت بهداشت ماسک دو لایه یک بار مصرف است که با وجود منافذ ریز در الیافت نبافته و طرز قرار گرفتن منافذ در دو لایه ماسک به صورت متقاطع مانع ورود ذرات به آئروسل‌ها می‌شود و دراستفاده مداوم به علت جذب رطوبت موجود در تنفس، کارآیی خود را از دست می‌دهد. حداکثر مدت استفاده این ماسک‌ها هم دو ساعت است.

ماسک سه لایه یک ‌بار مصرف

این ماسک هم با منافذ ریز در الیاف نبافته و طرز قرار گرفتن منافذ در سه لایه ماسک به صورت متقاطع مانع ورود ذرات به آئروسل می شود. افراد مبتلا به آلرژی به الیاف نبافته باید از استفاده از آن خودداری کنند و حداکثر زمان استفاده از آن دو ساعت ذکر شده است.

ماسک چندلایه کربن دار یک ‌بار مصرف

این نوع از ماسک‌ها با وجود منافذ ریز در الیاف نبافته و وجود کربن تا 8/98 درصد در فیلتراسیون باکتری موثر است. در این دسته از ماسک‌ها به علت عدم فیکس کامل روی بینی و صورت و به دلیل ساختار ماسک‌ها امکان نفوذ ذرات به آئروسل‌ها از اطراف ماسک وجود دارد. حداکثر طول زمان استفاده هم کمتر از 5/4 ساعت است.

ماسک کاسه‌ای یک بار مصرف

ماسک‌های کاسه‌ای یک‌بار مصرف هم با وجود یک لایه فلز نرم، قابلیت فیکس شدن روی بینی را داشته و به علت منافذ ریز در الیاف نبافته مانع ورود ذرات به آئروسل‌ها می‌شود. حداکثر مدت زمان استفاده از آن دو ساعت ذکر شده است.

ماسک کاسه‌ای N95 بدون فیلتر

این نوع ماسک هم با وجود یک لایه فلز نرم قابلیت فیکس شدن روی بینی را دارد و همچنین قابلیت فیلتراسیون حداقل 95 درصد پارتیکل‌ها را نیز دارد. دمای مناسب نگهداری ماسک ‌ها از 5 تا 38 درجه سانتیگراد و در رطوب محیطی کمتر از 70 درصد است که حداکثر مدت زمان استفاده 5/4 تا 6 ساعت است.

ماسک کاسه‌ای N95 فیلتردار

با چند لایه از جنس پروپیلن و یا پلی استر همراه با دریچه فیلتر با وجود یک لایه فلز نرم قابلیت فیکس شدن روی بینی، قابلیت فیلتراسیون حداقل 95 درصد پارتیکل‌ها را دارد. با وجود دریچه باعث تنفس آسان کاربر و مانع افزایش فشار تنفس می‌شود دمای مناسب نگهداری ماسک ‌ها از 5 تا 38 درجه سانتی گراد و در رطوبت محیطی کمتر از70 است.

منابع :

سایت پزشکان http://www.pezeshkan.org/?p=23884

خبرگزاری مهر https://www.mehrnews.com

تبیان https://article.tebyan.net/78074
طبقه بندی: مطالب علمی پرستاری ،
برچسب ها: ماسک، آنفلوآنزا، سرماخوردگی، medical face mask، mask،

تاریخ : پنجشنبه 21 دی 1396 | 09:17 ب.ظ | نویسنده : سعید سامان | نظرات