تبلیغات
پرستاری - انواع صدا های ریه در معاینه (طبیعی و غیر طبیعی)

صدا های طبیعی ریه :

۱- صداهای ویزیکولار : در تمام ریه غیر از روی استخوان جناغ و بین کتف ها شنیده می شود.در اثر عبور هوا از برونشیولهای انتهایی و آلوئول ها می باشد , مانند صدای نسیم و وزش باد در بین شاخه درختان است.در زمان دم نسبت به بازدم طولانی تر می باشد . (۳ به ۱ )

۲- صدای برونشیال ( توبولر ) : در اثر عبور هوا از راه های بزرگ هوایی می باشد , لذا روی تراشه و برونشهای اصلی شنیده می شود.حالت زبر و خشن دارد و مانند عبور هوا از لوله می باشد.مرحله باز دم طولانی تر از مرحله دم است . ( نسبت دم به بازدم ۲ به ۳ )

۳- صدای برونکووزیکولار : در حد فاصل بین صدای برونشیال و ویزیکولار شنیده می شود.در طرفین استخوان جناغ و بین استخوان های کتف شنیده می شود. شبیه به وزش باد بوده و نسبت دم به بازدم مساوی است. ( نسبت ۱ به ۱ )

صداهای غیر طبیعی ریه :

این صدا ها دو دسته هستند که شامل :

الف ) صداهای پراکنده و ناپیوسته مثل رال یا کراکل

ب ) صداهای مدام و پیوسته یا موزیکال مثل ویزینگ و رونکای

۱- رال یا کراکل : در اثر تاخیر در باز شدن راه های هوایی شنیده می شود. رال نشانه تجمع مایع در ریه ها بوده و بیشتر در مرحله دم شنیده می شود.رال به دو نوع تقسیم می شود :

الف ) کراکل خشن : که رال خشن هم گفته می شود . شبیه قل قل است .از برونش های بزرگ می باشد با سرفه ممکن است از بین برود.در برونشیت و ادم حاد ریه بیشتر شنیده می شود.

ب) کراکل نرم : رال نرم یا کریپیتان هم گفته می شود.شبیه راه رفتن در برف و یا مالیدن چند تار مو در نزدیک  گوش میباشد. رال ظریف یا نرم ناشی از تجمع مایع در آلوئول ها می باشد.در پنومونی و احتقان ریه شنیده می شود.

۲- رونکای ( خس خس ) : به صورت پیوسته و بیشتر از رال ادامه دارد.از راه های هوایی بزرگتر منشا میگیرد. در اثر عبور هوا از ره هوایی باریک شده ( در اثر ترشحات و ادم ) و انسداد نسبی است. با سرفه برطرف می شود. در دم و بازدم شنیده میشود و در بازدم طولانی تر است.

۳- ویزینگ ( سوت ) : از برونشهای کوچکتر و برونشیولها منشا میگیرد . مانند سوت زدن است.در بازدم طولانی تر می باشد . بیشتر در مبتلایان به آسم و آمفیزم شنیده می شود.

۴- فرکشن راب ( فروتمان ) : در التهاب پلور و زبری آن ( پلورزی ) و در افراد دارای Chest Tube  شنیده می شود. این صدا شبیه صدای مالش دو لایه چرم , یا صدای مالیدن انگشت شست و اشاره به هم در نزدیک گوش , و یا صدای مالیدن انگشت یک دست به پشت کف دستی که روی گوش قرار دارد , می باشد. در قسمت تحتانی , قدامی و طرفی قفسه سینه بهتر شنیده می شود.با فشار گوشی روی قفسه سینه بهتر و شدید تر شنیده می شود. در دم شدیدتر بوده و با سرفه شدت آن زیادتر می شود.

 




طبقه بندی: مطالب علمی پرستاری ، تنفس،
برچسب ها: انواع صدا های ریه، سمع ریه، رال، کراکل، ویزینگ، فرکشن راب، تنفس،

تاریخ : سه شنبه 5 دی 1396 | 10:11 ب.ظ | نویسنده : سعید سامان | نظرات